A vzvlaszt (1.)
2006.09.11. 23:07
Orbn Viktor Tusndfrdn elhangzott beszdnek szerkesztetett vltozata.
Magyarorszg polgrait 2006 nyarn kt rzs tartja fogva: a csalds s a flelem. Csalds a kormnyban, s flelem a jvtl. Mindkt rzs ugyanabbl a forrsbl tpllkozik; a kormny, maga a kormnyf s a vlasztsokon tbbsget kiharcolt szocialista politikusok hazudtak neknk. A flelem nyirkos felhje lebeg a knikultl szenved Magyarorszg felett. A magyarok megreztk, hogy veszlybe kerlt mindaz, amit eddig elrtek; a munkahely, s vele a felptett karrier. A hitelbl vsrolt laksok s gpkocsik; a forintban felhalmozott megtakartsok; a gyermek tovbbtanulsa, a nyugdj, s vele az idskor biztonsga.
A demokrcia magyar hvei nem akarnak hinni a szemknek, amikor ltjk, hogy a rendszervltozskor kiharcolt szabadsg idegen megszllk nlkl, a tbbprtrendszer s az alkotmnyossg elttnk magasod intzmnyei ellenre sztporlad, kicsszik az ujjaink kzl, tadja a helyt valami msnak. Valami msnak, amit a diktatrhoz deportlsokat, bebrtnzseket, kivgzseket trst trtnelmi tapasztalataink miatt tlzsnak rznk diktatrnak nevezni. De ez a kszld, szemnk eltt formld j vilg biztosan nem demokrcia, s merben ms, mint amirt milliszm kzdttnk a rendszervltozs idejn. rezzk, hogy veszly fenyegeti a szabadsgot, mert a szabadsg sohasem marad talpon az szinte beszd tmasztka nlkl. Tudjuk, szabad ember az, aki szintn beszlhet, s akivel szintn beszlnek.
Mindezt tetzi a kormnyzati fejetlensg, kapkods, zrzavar. Tetzi maga a helyzettel val szembenzs ell televzis sznoklatnak lczott magyarzkodsba menekl miniszterelnk, aki egyik hten lendletesen s szenvedllyel gyzkdi llspontjrl gyantlan hallgatsgt, majd egy ht mlva ugyanilyen szenvedllyel trja elnk a homlokegyenest ellenkez llspontot.Naprl napra ersdik az embereket egyms ellen fordt, egyms ellen lzt kormnyzati politika, amely li a bizalmat, emszti a szolidaritst, rozsdstja a magyarokat sszetart ert. Aki nem nyeli le mukkans nlkl a kormny pnzbehajt intzkedseit, egy-kettre megkapja a magt, s mr indulnak is a kormnyzati tmads mrgezett nyilai. gy lesz a lelkiismeretes orvosbl sznlelt szerzdssel gyesked, hlapnzbl l egszsggyi dolgoz. Tudsra vgy egyetemistbl a dolgozk pnzn elre jut ingyenl. Az embersgre nevel tanrbl korszertlen ismereteket oktat kolonc. A munkahelyet teremt vllalkozbl gyesked adcsal. Az llampolgrok gyeit intz tisztviselbl a dbrg gazdasg vonatn utaz potyautas. A szabadsg hvei rzik, srgsen tenni kellene valamit. De mit? Elszr is ntsnk tiszta vizet a pohrba.
Politika s hazugsg 2006-ban a rendszervltozs ta elszr szervezett, nylt politikai hazugsg trtnt.1945 utn Eurpa - okulva a diktatrkhoz vezet t tapasztalataibl - erit a demokrcia garanciinak megerstsre sszpontostotta. Prtokat ptett s szabad sajtt. Prtokat, amelyek lehetsget adnak arra, hogy az emberek kpviselethez jussanak, hogy az llampolgrok mindig kifejezhessk akaratukat. Prtokat, amelyek megtestestik a vlaszts lehetsgeit, a "mindig van alternatva" megnyugtat s felszabadt rzst. Szabad sajtt, ahol az alternatva megismerhet, ahol a kpviselet megjelenhet. Eurpa a tjkozds szabadsga, vagyis az azt megtestest szabad sajt, illetve a dnts szabadsga, vagyis a verseng prtok mellett dnttt. A nyugati civilizci abban bzott, hogy a tjkozds s a dnts szabadsga megvja az emberek demokrciba vetett hitt, elkerlhetjk a kt vilghbor kztti idszak tmeges kibrndulst, amely teret nyitott a diktatrknak s vgl romba dnttte a kontinenst.A demokratikus ptmny legfontosabb pillrnek a rszvtel tnt. Minl tbben gyakoroljk demokratikus jogaikat, annl valsznbb a demokrciba vetett hit fennmaradsa. Ez a demokratikus ptkezs radsul egybe esett a modern, elektronikus mdia megszletsnek s tereblyesedsnek idszakval.Az elektronikus mdia remek eszkznek tnt, mert ltala minden korbbinl tbb embert lehetett behvni a kzs gondolkods, a kzs dntsek, vagyis a demokrcia felsgterletre. Azonban, hogy a demokratikus politika rthet egyen, mindazoknak, akiket az elektronikus mdia elrt, kt j elvrsnak is meg kellett felelnie. A politikai elitszakzsargont mindenki ltal rthet beszdre kellett cserlni, s ez alaposan leegyszerstette a politikai mondandt. A msik elvrs a frappns, hatrozott, a mdia rdekldst folyamatosan bren tart beszdmd lett. A politika a nyugati vilgban alkalmazkodott az j krnyezethez, megtanulta a reklmeszkzk s a reklmnyelv hasznlatt. Br sszessgben a "demokrcia-haditerv" sikeresnek bizonyult, mra gytrv ersdtt mellkhatsokkal is jrt. A politikai kzbeszd bntan leegyszersdtt, s hajlamoss vlt arra, hogy a reklmokhoz hasonlan megtveszten kzel hozza a kzsen vgyott, kvnatos jvt, s gy sszezavarja a politikai cselekvs lehetsgeinek idskjait s lptkeit. Mg slyosabb kvetkezmnyekkel jrt, hogy a politikai teljestmny egyre tgul mrtkben vlt kommunikcis teljestmnny a valsgos kormnyzati teljestmny rovsra. Ma mr nem tnik tlzsnak lernom, hogy a 45 utni demokratikus politika a meggyzs, a rbeszls, s gyakran a kommunikcis tlzsok politikjv vlt.
Az eurpai s ezen bell a magyar demokratikus kzlet szmra dnt, vzvlaszt jelentsg annak leszgezse, hogy mindez nem azonos, s sohasem lehet azonos a hazugsgok politikjval, hogy meghzzuk s megvdjk azt a hatrvonalat, amelyen innen a szabadsgra pl demokrcia, s amelyen tl a politikai hazugsgok lealacsonyt vilga tallhat.Ahogy egy kereskedtl is elfogadhatjuk, ha szp szavakkal meggyz bennnket az amgy rtkes portkjrl, gy a vlasztsi kampnyok reklmnyelvt is elfogadhatjuk, ha nem veszi el tlnk a dnts szabadsgt. Ha nem nyerte el a tetszsnket, vlasztunk msikat. De ahogy egy kereskedtl sem fogadjuk el, hogy szp beszddel hamis rut szzon rnk, gy a politiktl sem fogadjuk el, hogy gy beszljen r bennnket egy dntsre, hogy kzben nem ismerhetjk meg az igazsgot. Az igazsgot a jelenrl, arrl, milyen helyzetben van a haznk.Politikusok s prtok a rendszervltozs ta - tisztelet a bntan kevs szm kivtelnek - gyakran estek tlzsokba, kritikikat s sajt terveiket illeten is. Taln mindenkit terhel - ha eltr arnyban is - valamennyi felelssg azrt, hogy a mrtktarts ernye gy lertkeldtt a magyar politikban. Ha ezt nem is helyeselhetjk, de rtjk, hiszen ismerjk nmagunkat, s szakmnk zegzugos folyosit is. Ersen, idnknt mr-mr megtalkodottan hisznk abban, amit kpviselnk, tbbet vllalunk, mint relis lenne, vagy ppen tbbet gondolunk magunkrl, mint amire kpesek vagyunk, esetleg szgyenls engedmnyt tesznk a mdia vrakozsainak.A politikai hazugsg azonban ms. Az mr odat van, a demokrcit vd s megtart hatrokon tli vilghoz tartozik. A politikai hazugsg lnyege, hogy elfedi a jelen igazsgt, letapossa az igazsg megismershez val jogot, elveszi a tjkozds szabadsgt s megfoszt a dnts szabadsgtl. Aki nem ismerheti az igazsgot, nem hozhat szabad s felels dntst. Ha egy kormny a kormnyf javaslatra tves jelents adcskkentsi programot terjeszt a Parlament el, majd a kormnyprti kpviselk meggyzsvel elfogadtatja azt, ezzel a demokrciban adhat legrtkesebb s legersebb garancit nyjtja a vlasztpolgroknak. Amikor pedig a vlasztsok megnyerse utn ezeket a trvnyeket hatlyon kvl helyezi, durva ademelseket vezet be, akkor nylt s szervezett politikai hazugsgot kvet el. Mrpedig Eurpban politikai hazugsgokra nem plhetnek demokratikus kormnyzatok. Nem plhetnek, mert a politikai hazugsg tnkreteszi az ldozatul es orszgot. Tnkreteszi gazdasgt, mert a modern piacgazdasg bizalomra pl, s nem viseli el az igazmonds hinyt. Tnkreteszi az orszg demokratikus alapjait is, mert alssa llampolgrai hitt, hogy rtelmes s rdemes rszt venni a kzlet egybknt nem mindig vonz vilgban.
Hazugsg s rendszervlts A 80-as vekben felnttkora kszbre lp j generci, a rendszervltozs nemzedke, mi, akkori fiatalok sok mindenben klnbztnk egymstl, eltr nzeteink lehettek, st, szmos dologban nem is rtettnk egyet. Valamit azonban biztosan tudtunk; nem akartunk a hazugsgok orszgban lni. Az eltkltsg sszeterelt, s kzs clban egyestett bennnket az idsebb nemzedk tiszteletre mlt kpviselivel. Antall Jzsef, Szabad Gyrgy, Demszky Gbor, Magyar Blint, Fodor Gbor, Kernyi Imre s a mg ma is fideszesek, ezrt lhettnk minden nyilvnval klnbsg ellenre j lelkiismerettel s kzs kldets tudatban a rendszervlt trgyalasztal azonos oldaln. A rendszervltozs hnapjai azrt voltak lelkest idk - a fenyeget gazdasgi sszeomls szocialista rksge ellenre - mert megadhattuk azokat a kereteket, meghzhattuk azokat a hatrokat, amelyeket a politika soha tbb nem lphet t. Ezrt tettk, amit tettnk, ezrt vllaltuk a kvetkezmnyeket, ez adta az ellenlls rtelmt; Lakitelek, demokratikus ellenzk, szamizdat, Batthyny-rkmcses, Nagymaros, Hsk tere, 301-es parcella. Hogy az igazsg s szintesg legyzze a hamissgot, az elhallgatst, a mellbeszlst, legyzze a hazugsg korszakt, s a becslet ismt rangot jelenthessen.Nem tudtuk, taln nem is sejthettk, hogy az gy kvnt demokratikus politika ennyire mediatizlt politikv vlik. Nem lthattuk elre, hogy a prtok versenye a mdia kzremkdsvel a meggyzs, a rbeszls versenyv vlik. Nem tudhattuk azt sem, hogy a polgri, demokratikus, nemzeti ellenzkbl mig a kzletben maradt egykori egyetemi-akadmiai rtelmisgiek mennyire szenvednk majd ettl. De azt tudtuk, akrhogy alakul is majd Magyarorszg s a sajt jvnk, nem fordulunk vissza. S ezrt az akkor mg rendthetetlennek tn elszntsgrt minden ellentt, filozfiai, szakmai, szemlyes vita s ellenszenv ellenre tiszteltk azokat, akik rszt vllaltak a rendszervltoztatsbl. lmunkban sem gondoltuk volna, hogy tizenhat v utn ismt a vilgnak ahhoz a rszhez kzeltnk, ahol a hatalom szmra az szintesg semmit sem jelent, ahol a hazugsg magtl rtetd eszkze a hatalomgyakorlsnak. Elkpzelhetetlennek tnt, hogy az egykori kommunista politikai kultra szjrsa visszatrjen. Az elmlt tizenhat v sorn a rendszervltozst tllt posztkommunista formjt is nehezen viseltk, de amit ma tapasztalunk, az nem a poszt-, hanem a neokommunista vltozat. S ezen a tnyen az sem vltoztat, hogy most prtmunksokbl lett millirdosok mutatjk azt be.
Elit s felelssg Hogyan juthattunk idig, "mirt hagytuk, hogy gy legyen", hogyan fordulhatott el, hogy az MSZP-SZDSZ-kormny sikeresen eltitkolta vlasztpolgrok millii ell ngyves kormnyzsnak katasztroflis kvetkezmnyeit? Hogyan trtnhetett meg, hogy a kormny rendre meghamisthatta az orszg helyzetrl szl gazdasgi s pnzgyi adatokat? Demokrataknt elszr is erklcsi felhborodssal utastsuk vissza azt a cinikus rvelst, amely szerint maguk a szocialistkra szavaz vlasztpolgrok tehetnek mindenrl, mert nem voltak kpesek tltni a szitn! Ha neheznkre esik is, ha kvnjuk is, br mskpp lenne, nzznk szembe a lehangol tnnyel, hogy vlasztpolgrok tbbmillis tmege kizrlag az adott pillanat tapasztalati tnyei alapjn hajland politikai tletet alkotni. Ne engedjnk az nfelment gondolat ksrtsnek se, miszerint intellektulis restsgbl van ez gy. Kzelebb jrunk az igazsghoz, ha mindebbl a teljes magyar elittel szembeni bizalmatlansgot, illetve annak hitelvesztst olvassuk ki. Belertve a politikai, szellemi, gazdasgi, kulturlis, s mdiaelitet is. Az elit hivatsa, trsadalmi-nemzeti kldetse nem azonos szakmai felelssgvel; hogy j orvos, mvsz, vllalkoz, vagy tuds legyen. Kldetse a mintaads s rtkteremts ktelessgn tl abban ll, hogy kzssgt - amelyet sajt kzssgnek, nemzetnek rez - hozzsegtse az letet s a jvt meghatroz bonyolult, ok-okozati sszefggsek megrtshez. Felruhzza az embereket az elrelts kpessgvel, hogy tudhassk, mely dntsnek milyen kvetkezmnyei lesznek, lehetnek.
Politikrl, vlasztsrl lvn sz, az elit ktelessge, hogy feltrja az orszg helyzett, ne engedje meghamistani az let vals tnyeit, vagyis rkdjn a tjkozds s a dnts szabadsga felett. S br a hradsokbl, vlemnymsorokbl szmolatlanul dlnek a kzlettel foglalkoz mondatok - mint a plda mutatja - sokan mgis kptelenek tjkozdni, nem talljk a biztos, eligazt pontokat, a hitelt rdeml vlemnyt, szemlyt, szervezetet. A kzlet irnti bizalom mlyponton vergdik, az elit nem tudja teljesteni trsadalmi hivatst. A mai helyzetrt viselend felelssg teht kzs, de nem azonos. Eljtt az nvizsglat ideje. Az elit kormnyz rsze meg kell krdeznie magtl, mirt hagyta, st, mirt biztatta demokrcink kzs hajjnak btor kapitnyt, hogy lendletes csknytsekkel maga lkelje meg bellrl azt a hajt, amelyben mindannyian lnk? Az ellenzknek pedig vlaszt kell tallnia arra, mirt nem volt elg ers s gyes, hogy a vrhat kvetkezmnyekre felhvja a figyelmet. A prtok vilgtl nmagt tvol tart elitnek is j oka van az nvizsglatra. Az a benyoms alakul ki, hogy gy viselkedik, mint a 80-as vek msodik felben, amikor mg nhny vvel a demokrcia eltt voltunk. Taln a kiszolgltatottsg, msok esetben a kormnyzat asztalrl lelktt morzsk, vagy csak az vatossg kzp-eurpai trtnelmi reflexe teszi, de kerlik az egyrtelm llsfoglalst, az egyenes beszdet. Akarva-akaratlanul sokan falaztak, falaznak a kormny nylt s szervezett politikai hazugsghoz. Mintha attl flnnek, olyan sznben tnhetnek fel, mintha egyik, vagy msik prtot tmogatnk. Amg a prtpolitika vilgn kvli elitnk az igazsg helyett a prtokhoz val tvolsgt mricskli, nem csodlkozhatunk, ha elveszti az emberek bizalmt s a hiteltelensg csapdjban vergdik. Ideje volna megbartkozni a gondolattal, hogy demokrciban hol az egyik, hol a msik prt kap felhatalmazst a kormnyzsra. A hossz idszakra val bebetonozsrl szl hagymzas kpzelgsek - amelyek nyilvn a negyvenvnyi diktatra maradvnyai - csak arra jk, hogy tlfttt lelkillapotban, a flelem lgkrben tartsk a magyar elitet. Teht egyes politikusok, vagy prtok irnt rzett fbiaszer beteges gyllet sem lehet elfogadhat indok arra, hogy a magyar elit tekintlyes rsze a prtpolitikai spekulcikat fontosabbnak tlje a demokrcinl s az szinte beszdnl.
A szerz a Fidesz - Magyar Polgri Szvetsg elnke.
Forrs: Magyar Nemzet
|